займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


Abraham Lincoln Kimdir?

abraham lincoln

Abraham Lincoln 12 Şubat 1809 tarihinde doğmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. başkanı ve Cumhuriyetçi Parti`nin ilk başkanıdır. Lincoln, ülkenin birliğini korudu ve köleliği bitirdi. Lincoln, ABD’de köleliğe karşı olduğunu resmen dile getirdi. 1860 yılında Başkanlık için resmen adaylığını koydu. Ertesi yıl oyların büyük çoğunluğunu alarak Cumhuriyetçi Parti’nin ilk başkanı oldu. 1863 yılında köleliğin kaldırılması için gerekenleri ve tedbirler konusunda önlemleri belirtti. Ardından Serbest Bırakma Beyannamesi ve On Üçüncü Yasa değişikliği bildirilince Haziran 1863 tarihinde ABD’den kölelik resmen kalkmış oldu. Lincoln, suikast sonucu ölen ilk ABD başkanı oldu. Tarihsel değerlendirmelerde en iyi ABD Başkanları’ndan biri olarak kabul edilir.

Siyasi yaşamı

1832 yılında, 23 yaşındayken, Illinois’te Liberal Parti üyesi olarak başarılı olamayan bir kampanya ile siyasi kariyerine başladı.

Kara Şahin Savaşı sırasında milis kuvvetlere önderlik yaptı. 1834’te, devlet meclisi seçimini kazanmayı başardı. Sir William Blackstone’un İngiltere’nin hukuk sisteminin anlattığı, “Commentaries on the Laws of England” adlı kitabı okuduktan sonra hukuk öğretmeye karar verdi. Bu zamanlarda çok başarılı bir avukat olmayı başardı. Abraham Lincoln, 1841 yılında Whig Partisi`nde William Herndon ile birlikte yer aldı. Abraham Lincoln, 1847’te Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi`ne girdi. Amerika – Meksika için 1848 yılında “Savaşın gereksiz ve anayasaya aykırı olarak başkan James K. Polk tarafından başlatıldığı” söylemini içeren bir metin oylamasında 81 demokrata karşı mağlup olan 82 Whig üyesi arasında yerini aldı.

Birleşik Devletler Başkanlığı ve Amerikan İç Savaşı

1861 yılında ABD Başkanı olarak göreve gelen Abraham Lincoln, ilk olarak köleliği kaldırma sözü verdiği için köleliğin kaldırıldığını açıkladı. Ancak 19. yy ortalarında Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu bölgelerinde gelişmiş çiftliklerin ağırlıkta olduğu ve tarıma dayanan bir ekonomi altyapısı vardı. Bu büyük çiftliklerde özellikle pamuk, tütün ve şeker kamışı yetiştirilmekte ve gereken işgücünü Afrika’dan zorla getirilen siyahi ırktan oluşan kölelerden sağlanmaktaydı. Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer bölgelerinde ekonomi sanayiye yönelmiş ve kölelik ortadan kalkmıştı. ABD’nin batı kesiminde hala yeni eyaletler inşaat edilmeye devam ediyor ve bu yeni eyaletlerin birçoğunda kölelik yasaklanıyordu. Bu ortamda güney eyaletleri köleliğin eninde sonunda güneyde de yasaklanacağından korkmaktaydı. Bu da güney bölgelerinin yaşam tarzını kökünden tehdit ediyordu. Köleliği kaldırmaya söz vererek seçime katılan başkan adayı Lincoln, seçimi kazanınca güney bölgelerinin 7 eyaleti (South Carolina, Mississippi, Florida, Alabama, Teksas, Georgia ve Louisiana) yeni başkanın köleliği kaldıracağına kesin gözle bakarak hemen Amerika Birleşik Devletlerin’den bağımsızlığını ilan ettiklerini açıkladılar. Bu eyaletler Jefferson Davis’in başkanlığı altında Amerika Konfedere Devletleri adı altında yeni bir devlet kurdumuşlardı. Kısa bir süre sonra Amerika Konfedere Devletlerine 4 eyalet (Virjinya, Arkansas, North Carolina ve Tennessee) daha katıldı. Bu toplam 11 eyalet Amerikan İç Savaşı’nda güneyli konfederasyon tarafını oluşturdular. Ülkenin geri kalan kısmı (özellikle kuzeydoğu kısmı) da kuzeyli union “birlik” tarafını oluşturdular. Kısa bir süre sonra iki devlet arasında savaş patlak verdi.
Abraham Lincoln, savaşın ancak hatasız bir şekilde kontrol altına alınmasıyla, birliğin bozulmasının önüne geçileceğini savunuyordu. Ancak bu düşüncesinin karşısındaki tek zorluk savaş değildi. Muharebe meydanlarında sergilenen çabanın yanı sıra, özellikle senatodaki kendi partisinin ve radikal Cumhuriyetçilerin muhalefetiyle de başa çıkması gerekiyordu.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Amerikan İç Savaşı’nın ilk yıllarında hiçbir taraf birbirine üstünlük sağlayamadı. Her iki taraftan da birçok kayıp verdi ve her iki taraf da zaman zaman askeri başarılar elde etse de baskın çıkamadılar. 1863 yılının Temmuz ayında gerçekleşen Gettysburg Savaşı önemli bir kırılma anı oldu. Güneyden 75 bin, kuzeyden 82 bin askerin katıldığı bu kanlı savaşta her iki taraf da askerlerinin yaklaşık üçte birini kaybettiler ama kuzeyliler tartışmasız bir üstünlük sağladı. Sonunda tarihler 9 Nisan 1865’i gösterdiğinde kuzey orduları, güneyli ünlü komutan Robert Edward Lee’nin ordularını birkaç koldan sardılar ve teslim olmaya mecbur bırakıldılar. Aynı yılın Haziran ayında geri kalan bütün güney askerleri de silahlarını bırakarak teslim oldular ve Amerikan İç Savaşı kuzeyin zaferiyle son buldu. Savaş bitince Abraham Lincoln, Güney’i sömürmek yerine onları kalkındırmak için çok sayıda karşılıksız borç teklif etti 1863’te, birlik kuvvetlerinin Gettysburg, Vicksburg ve Chattanooga’yı ele geçirmesiyle birlikte, savaşın sonlarına gelinmeye başlandı. Çünkü zafer, büyük ölçüde Kuzeyli birlik kuvvetleri tarafında görünüyordu. 9 Nisan 1865’te ise, General Robert Edward Lee’nin konferede eyaletler ordusunun Appomattox’a yakın bir yerde kuşatılmasıyla, güney teslim oldu ve savaş böylece sona erdi.

Gettysburg Konuşması

Amerikan İç Savaşı’nın en büyük ve kanlı çarpışması Gettysburg Muharebesi’ni Birlik’in kazanılmıştı. Fakat Birlik Güçleri’nin asker sayısı azaldığı için daha fazla asker gerekliydi. Abraham Lincoln 1863 yılında seferberlik çağrısında bulundu. Seferbirliğin halka duyurulması ile birlikte New York Eyaleti’nde hükümete karşı bir ayaklanma çıktı. Lincoln, halkı sakinleştirmek ve savaşa karşı birlik olma konusunda halka çağrı için 1863 yılında meşhur Gettysburg konuşmasını yaptı.

“ …Burada bundan böyle kendini esas adaması gerekenler hayatta kalmış olanlardır. Bu bitmemiş görevi, bu cesur insanların bu kadar ilerlettiği noktadan alıp daha ileriye taşımalıyız. Biz hayatta kalanlar, işte bu görevi sırtlanıp, burada hayatını vermiş olanların fedakarlığından aldığımız kuvvetle daha çok ilerlemek zorundayız ki bu insanların bir hiç uğruna ölmediğini ispatlayalım. Tanrı’nın şahitliğindeki bu ülkenin yeni bir özgürlük doğuşu yaşamasını sağlayalım ve halkın, halk tarafından halk için yönetimi olduğu bu devlet yeryüzünden silinmesin. ”

Birlik Ordusu’nun, Amerika Konfedere Devletleri’ni Gettysburg Muharebesi’nde mağlup etmesinden dört ay sonra Lincoln tarafından yapılan Gettysburg Konuşması, ABD tarihi için en önemli konuşmalardan biridir. Konuşma, 19 Kasım 1863 tarihinde Pennsylvania’da bulunan bugünkü Gettysburg Ulusal Şehitliği’nde yapılmıştır.

Suikast

John Wilkes Booth, aşırı güneyli taraftarı olan bir aktör ve Konfederasyon adına çalışan Maryland’lı bir ajanıydı. John Wilkes Booth’un ilk planı Lincoln’ü pazarlık için Konfederasyon hapishanesine kaçırmaktı. Fakat Lincoln’ün 11 Nisan’da siyahların haklarına yönelik yaptığı konuşma sebebiyle planı suikasta çevirdi. 14 Nisan akşamı Lincoln ve eşi “Our American Cousin” (Amerikalı Kuzenimiz) adlı oyunu izlemek için Ford Tiyatrosu’na geldiler. Lincoln oyunu izlemek için özel balkonda yerini aldı. Booth, balkonun arka kısmında bir delik açarak beklemeye geçmişti. Çünkü oyunun en komik anını bekliyordu. Böylece gürültüden dolayı silah sesi fark edilmeyecekti. Booth gülme seslerinin arasında Lincoln’ü başından vurdu ve Albay Henry Rathbone’un çabasına rağmen sahneye atlamayı başardı. Ardından “Sic semper tyrannis!” (Daima tiranlar için) diye bağırarak kaçtı. Suikasttan 12 gün sonra John Wilkes Booth, Federal ajanlar tarafından bulundu. Sonunda da Virginia’da bir ahırda öldürüldü.

Suikastın ardından Lincoln, tiyatronun karşısında Alman bir terziye ait olan eve taşındı. 15 Nisan 1865 sabahı Lincoln hayatını kaybetti. Lincoln’ün cenazesi trenle Illinois’e götürüldü. Lincoln, en büyük ABD başkanlarından biri olarak kabul edilir. Günümüzde Lincoln’ün resmi, 5 Dolarlık banknotların ve 1 sentlik madeni paraların üzerinde yer almaktadır. Mezarı Springfield’da bulunan The Oak Ridge Anıtı’ndadır. Ayrıca 1922 yılında yapımı tamamlanmış olan Lincoln Anıtı da Washington, D.C.’dedir.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>