займы онлайн займы онлайн в Ставропольском крае займы онлайн в Ставрополе buy viagra online


4. Boyut Var Mıdır?

4. boyut

Bildiğimiz bütün gerçek cisimlerin üzerinde seçtiğimiz bir noktayı sabit bir  noktaya göre  3 koordinat vererek tanımlayabiliriz. 1,2 ve 3. Boyut kavramı için sırasıyla nokta, çizgi ve hacim kabulü yapılırken 4. Boyut için bir tanım yapmanın mümkün olmadığı  ortaya çıkmıştır. Bu nedenle 3 boyuttan sonrası  için bilimsel, mitolojik ve felsefi birçok görüş bulunmaktadır.

4. boyut fizikçiler tarafından zaman boyutu olarak öne sürülmüştür. Zamanın evren açısından önemli bir parametre olması ve maddi olarak algılanabilmesi mümkün olarak gösterilse de 4. Boyutun maddi olarak bir delilinin olmaması ve şekil olarak ifade edilememesi boyut kavramı açısından bir sorun  olarak ortaya çıkmış ve tartışılmıştır. Ancak günümüzde 4. Boyut olarak zamanın kabul edildiği durumlar oldukça fazladır. Evrenin pek çok kaynağa göre 10 bazı kaynaklara da göre 11 boyuttan oluştuğu kabul edildiği gerçeğini de göz önünde tutarsak aslında zamanın bu boyutlardan biri olması oldukça olasıdır. Ancak buna rağmen tüm zamanların en çok tartışılan konusu olan 4. Boyut çok uzun süre tartışılmıştır ve tartışılmaya da devam edilecek bir konudur. Çünkü yoruma açık tamamen kabuller üzerine kurulu bir konudur.


Reklam
----------------------------------------------------------------------------------------------

Dini, felsefi, mitolojik ve bilimsel görüşler zaman zaman kesişmekte ve aslında mantıklı düşünüldüğünde hepsinin doğru yanları görülmektedir. Ancak 4. Boyut kavramı açısından en başarılı fizik ve mantıksal doğru zamandır.  Işık hızı ve izafiyet teoremi de zamanın bir boyut olarak oldukça mantıklı ve reel bir oldu olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Üzerinde biraz düşündüğümüzde zamanının göreliliği boyut kavramı açısından oldukça ters düşmektedir. Zaman sabit ve rakamsal ifade ile gösterilen bir ifade ise pek sorun yok. Ancak bildiğimiz 3 boyutun tamamı sabit ve hiçbir koşul altında değişmez iken zamanın göreceli olması sabit olmadığını gösterir. Bu da zamanın 4. Boyut olarak kabulü açısından çok önemli bir zayıflıktır.

Sonuç olarak 4. Boyut olarak zamanı kabul etmek pek çok durum açısından mantıklı olsa da eksiklikler görülmektedir. Bu nedenle 4. Boyut tartışması henüz sonuçlanmamıştır.

Bu yazıya gelmek için ne arama yaptılar:

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>